CZEGO OCZY NIE WIDZĄ TEGO SERCU NIE ŻAL?! Niewidoczne systemy bezpieczeństwa w kaskach SHOEI

lip 23, 2018

Multi-kompozytowe skorupy AIM/AIM+ nie zostawiają pytań,
ale istotną rolę w tej kwestii ogrywa również wypełnienie EPS,
oraz M.E.D.S – kolejny etap rozwoju EPSu wprowadzony w modelu VFX-WR

Mechaniczna wytrzymałość skorupy zapobiega spenetrowaniu kasku przez przedmioty, które w niego uderzają, rozkłada siłę uderzenia na większą powierzchnię i pochłania część energii. Niemniej jednak to właśnie EPS, czyli wypełnienie skorupy decyduje o tym jakiej wartości opóźnienie zostanie zaaplikowane głowie motocyklisty. Opóźnienie to decyduje natomiast o ewentualnym zakresie obrażeń głowy.

Wypełnienie ze polistyrenu ekspandowanego (Expanded polystyrene – EPS) ma szereg zalet, sprawiających, że materiał ten stosowany jest z większości kasków motocyklowych oferowanych na rynku. Przede wszystkim EPS jest bardzo lekki, jest także znakomitym izolatorem, co zapobiega wychłodzeniu głowy. Materiał ten jest także łatwy w obróbce i pozwala sprawne działanie innych systemów kasku (wentylacja, blenda, systemy komunikacji, itd.) i jest trwały nie zmieniając swoich właściwości przez wiele lat. Przede wszystkim jednak EPS cechuje się znakomitymi właściwościami jeśli chodzi o pochłanianie energii.

Shoei stosuje najskuteczniejszą kombinację skorupy i EPS, czyli fenomenalny laminat AIM+ oraz EPS o zróżnicowanej gęstości. Taka kombinacja pozwala na optymalną ochronę głowy. Oczywiście nawet najlepsze rozwiązania można zawsze poprawić. Dlatego też w tegorocznej nowości VFX-WR wprowadziliśmy M.E.D.S – system absorpcji energii kinetycznej pozwalający pochłonąć 15% względem poprzedniego modelu VFX-W.

 

 

Facebook

Pin It on Pinterest